Osoby, które planują prowadzenie firmy, mają do wyboru wiele rozwiązań. Jednym z popularniejszych, a zarazem najprostszych jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Taka forma podobnie jak pozostałe wiąże się z pewnymi obowiązkami. Przyszli przedsiębiorcy często zastanawiają się, jakie to rozwiązanie ma wady i zalety. Właśnie dlatego postanowiliśmy przybliżyć tę kwestię.

Jakie są zalety prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej?

Na początek warto się przyjrzeć korzyściom, które płyną z prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Dla początkujących przedsiębiorców z pewności istotny będzie fakt, że w tym przypadku mamy do czynienia z niższymi kosztami założenia firmy. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności można być zwolnionym z niektórych wymogów związanych z prowadzeniem firmy.

Jednak z uwagi na to, że jest to złożony temat, najlepiej skonsultować się z biurem księgowym świadczącym usługi doradztwa księgowo-podatkowego. Kolejną zaletą swoboda działania i elastyczność w podejmowaniu decyzji. Warto również wspomnieć o prostej księgowości. Większość przedsiębiorców może ją prowadzić na podstawie rozliczenia przychodów i rozchodów.

Minusy prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej

Jednoosobowa działalność gospodarcza podobnie jak inne formy prowadzenia firmy ma również swoje wady. Do kwestii, na które warto zwrócić szczególną uwagę, możemy zaliczyć:

  • odpowiedzialność przedsiębiorcy za wszelkie zobowiązania i działania,
  • wszystkie obowiązki spoczywające na właścicielu firmy,
  • ograniczone zasoby majątkowe i rzeczowe.

Zastanawiając się nad wyborem sposobu prowadzenia firmy najlepiej skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Taka pomoc pozwoli zaoszczędzić czas i rozwieje wszelkie wątpliwości.