Nadejście nowego roku to wiele zmian. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach związanych z podatkami, które dotyczą głównie przedsiębiorców. Właściciele firm muszą je śledzić, aby móc się do nich przygotować i wprowadzić do swojej działalności. Jak to wygląda w 2023 roku? Jakie są najważniejsze zmiany podatkowe, które czekają na przedsiębiorców i nie tylko?

Rozliczenie roczne PIT

Zmiany podatkowe, które wchodzą w życie w 2023 roku, dotyczą zarówno przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Jedną z ważniejszych jest rozliczanie PIT z uwzględnieniem Polskiego Ładu i Polskiego Ładu 2.0. Warto o tym wiedzieć przede wszystkim, że:

  • podstawowa stawka podatku zostanie obniżona z 17 do 12%,
  • kwota wolna od podatku zostanie podniesiona do 20 tysięcy złotych,
  • drugi próg podatkowy zostanie podniesiony do 120 tysięcy złotych,
  • nie będzie możliwości odliczenia składki zdrowotnej,
  • zostanie wprowadzony „PIT zero” (ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, ulga dla pracujących seniorów).

Jakie inne zmiany podatkowe wchodzą w życie w 2023 roku?

Kolejną zmianą podatkową wchodzącą w życie w 2023 roku jest wprowadzenie nowej kategorii podatników VAT. Wielu przedsiębiorców zainteresuje również przedłużenie tak zwanej tarczy antyinflacyjnej, która miała się zakończyć wraz z rokiem 2022. Jednak najprawdopodobniej będzie ona przedłużona tylko na żywność.

Z uwagi na mnogość zmian w podatkach najlepiej, jeżeli przedsiębiorcy pozostaną w kontakcie z biurami zajmującymi się poradami księgowo-podatkowymi, ponieważ jest to najbezpieczniejszy sposób na analizę każdego przypadku. Dla wielu firm istotne może okazać się również, że obowiązuje wsteczna zmiana formy opodatkowania. W praktyce oznacza to, że ryczałtowcy i liniowcy mogą cały rok 2022 rozliczyć według skali.