Rozliczenie PIT, tj. podatek dochodowy od osób fizycznych, następuje zwykle raz w roku. Jest to odpowiedzialność podatkowa każdego obywatela RP, o której warto pamiętać, ponieważ w razie zapomnienia lub celowego niepłacenia, możemy doświadczyć nieprzyjemnych konsekwencji.

Kary są zróżnicowane i zależne od wielu czynników. Podstawową karą jest grzywna, która zwykle waha się – najmniej jest to jedna dziesiąta minimalnego wynagrodzenia, a maksymalnie jego dwudziestokrotność (najniższa płaca wynosi teraz 2100 zł brutto, zatem kary są zwykle w zakresie od 210 do 42000 złotych). Ponadto, na taką karę grzywny można jeszcze nałożyć mandat karny o wartości maksymalnie 4200 złotych. W tym, jeśli takie wykroczenie podatkowe zostało odnotowane w przeszłości i pozostaje niezapłacone, wtedy kara może wynieść nawet 61000 złotych, plus dodatkowe koszty. Wysokość grzywny jest zależna od dochodów, stosunków rodzinnych i majątkowych oraz możliwości zarobku.

Jeśli spóźnimy się ze złożeniem deklaracji PIT, wtedy zostaną na nas naliczone odpowiednie odsetki, które zależne są od czasu, w którym należało przedłożyć dokumenty i w którym się to zrobiło oraz deklarowanej kwoty.

W przypadku dostarczenia PIT-u później, ominą nas też pewne przywileje. Nie można wtedy oddać 1% podatku na organizacje charytatywne i ogólne cele dobroczynne. Ponadto, przepada również szansa na rozliczenie się wspólne z małżonkiem , które w niektórych przypadkach jest bardzo opłacalne.

Aby uniknąć konsekwencji grzywny lub mandatu, można sporządzić „czynny żal”, tj. dokument, w którym wyjaśniamy i usprawiedliwiamy się z przeoczenia. Musi być on poparty działaniami, więc w tym przypadku – zapłaceniem podatku PIT. Często w takich przypadkach udaje się uniknąć poważniejszych reperkusji, lecz jest to zależne od czasu (im krócej, tym lepiej) oraz samego uzasadnienia.

Nasze biuro rachunkowe zajmuje się m.in. doradztwem podatkowym i usługami księgowymi. Posiadamy ponad piętnastoletnie doświadczenie w rozliczaniu PIT i innych sprawach związanych z podatkami. Księgowość prowadzona przez naszych profesjonalnych i doświadczonych księgowych jest kompleksowa i rzetelna. Zgłoś się już dziś do naszego biura i nie stresuj się więcej problemami związanymi z rozliczeniami podatkowymi.