Przedsiębiorcy, którzy decydują się na założenie spółki, często zauważają, że formalności, które się z tym wiążą, są trudniejsze niż w przypadku innych rodzajów podmiotów gospodarczych. Mowa tutaj przede wszystkim o kwestiach związanych z rozliczeniami podatkowymi. Aby nieco przybliżyć ten temat, w dzisiejszym wpisie zajmiemy się zagadnieniami dotyczącymi prowadzenia rozliczeń podatkowych w spółce z o.o.

Co należy wiedzieć na temat podatku CIT?

Jednym z ważniejszych pytań, które zadają osoby odwiedzające nasze biuro rachunkowe w Łodzi i chcą założyć spółkę z o.o., jest to dotyczące podatków, które będą je wówczas obowiązywać. Na początku należy umówić kwestie dotyczące podatku CIT, który uwzględnia dwa źródła przychodów, czyli:

  • przychody z zysków kapitałowych,
  • przychody z pozostałych źródeł.

W pierwszym przypadku mowa o dywidendzie od innych spółek, przychodach z praw majątkowych czy wymianie walut wirtualnych. W drugim natomiast mamy do czynienia z działalnością operacyjną, czyli między innymi ze sprzedażą i wystawianiem faktur. Jeśli chodzi o podstawową stawkę CIT, to wynosi 19% i dotyczy zawsze zysków kapitałowych, natomiast pozostałe źródła dochodów mogą być opodatkowane stawką 9% (jednak przychody nie mogą przekroczyć 1,2 mln euro w ciągu roku, a spółka musi mieć status małego podatnika).

Co jeszcze warto wiedzieć na temat rozliczeń podatkowych w spółce z o.o?

Przedsiębiorcy nierzadko decydują się na skorzystanie ze wsparcia biura rachunkowego w kwestii rozliczeń podatkowych spółki z o.o. Nie ma w tym nic dziwnego – zajmowanie się tymi kwestiami wymaga dużej wiedzy i bieżącego monitorowania zmian w przepisach. Mimo tego, że CIT jest jedynym podatkiem, którego podatnikiem jest spółka, natomiast oprócz tego musi płacić jeszcze podatek PIT za pracowników i od wynagrodzeń wypłacanych osobom fizycznym.

Kolejną kwestią jest podatek VAT, w przypadku którego trzeba składać deklarację do 25 dnia miesiąca i odliczać podatek naliczony, tak samo, jak w przypadku jednoosobowej działalności. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o podatku od czynności cywilnoprawnych, który występuje głównie przy podwyższeniu kapitału czy zawarciu umowy spółki, chyba że jest zawierana u notariusza.